Sfenks kedisi tüysüz ırklar arasında yer alır. bu kedilerin en önemli özelliği tüysüz olmasıdır. Sfenks kedisi alerji yapma olasılığı düşüktür. asla alerji yapmaz denemez. çünkü alerjenleri yayacak tüyleri yoktur. ancak alerjenler esas olarak idrar ve tükürüğündedir. Bu neden dolayı bu kedinin düzenli olarak yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir. Sizde kendi hijeninize dikkat etmelisiniz.
kedinizi sevdikten sonra ya da elledikten sonra bol su ve sabun ile yıkamalıdır. tüyü yok diye önemsiz olarak düşünülmemelidir. dikkate alınmalı ve veterinerinizin size önerdiği önemleri uygulamalısınız. bu önemleri tüm kedi cinsleri için uygulamakta fayda var. görsel

Sfenks kedilerinin bakım yapmak çok önemlidir. Düzenli olarak yıkanmaları ve derilerine veterinerinizin önerdiği yağlar ya da losyonlar kullanılarak nemli kalması gerekmektedir. Eğer cilt bakımı yapılmaz ise deri hastalıklarına neden olabilir. bu konuyu ayrıntılı olarak veterinerinize danışın. tırnak bakımları yapılmalıdır. Sfenks kedilerine banyo yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Küçük yaşlarda banyo yapmaya alıştığında, artık kendi banyo yapmak isteyecektir.
Sfenks kedilerinde diş eti hastalıkları fazla görüldüğünden dolayı en az haftada bir kere ağız bakımı yapılması gerekmektedir. Göz kenarlarınında oluşabilecek akıntılara karşı düzenli olarak silinmesi gerekebilir.
son olarak sfenk kedileri çocuklarla arası çok iyidir. sosyal kediler olduğundan dolayı aileler bu kedileri sahiplenmeyi seçerler.