hayvanlarkedi

Kediler Bizi Nasıl Görür

0

Kediler bizi nasıl görür? Bu sorunun cevabını kendi dünya görüşmüş ile karşılaştırarak cevap verebiliriz. İnsanların görüş açısı 180 derecedir. Kedilerin ise görüş açısı 200 derecedir. Bizden daha geniş açıyla görürler dünyayı. Sağdan ve soldan 10 ar derecelik açı fazlalıkları vardır. Bizler kedilerden daha net görürüz. Hem de 5-10 kat daha net görürüz. Retinamızda kedilerinden daha fazla konik alıcı bulunmaktadır.

Yaygın kanı kedilerin siyah beyaz gördüğüdür. Bu doğru değildir. Kedilerde renk algıları vardır. Ancak onların gördüğü bizim renk körü bir insan gibi görürler. Mavi ile yeşilin tonlarını ayırt ederler. Kırmızı ile pembeyi karıştırırlar.

Aslına bakarsanız kediler miyop gibidirler. Sadece yakındaki cisimleri net görürler. Avlanmalarına yarayacak kadarı. Kedilerin retinasında insanlara göre daha fazla çubuksu retina vardır. Bu da gece görüşlerini artırır. retinalarının arkasında bulunan tapetum sayesinde geceleri daha iyi görürler. Bu tapetum sayesinde gece gözleri parlar.

Kedilerin bizi nasıl gördüğünü bilmem de kedim beni oyuncak gibi görüyor o kesin. Beni ne zaman görse oynamak istiyor üstüme atlıyor…

Bu kediyi nasıl sakinleştireceğim bilemiyorum. Kediler oyunculardır. Ancak bu biraz fazla geliyor bana. Bazen psikolojisi mi bozuldu diye düşünüyorum.
Uysallaştırmak için neler yapabilirim. Araştırıyorum.

Sfenks Kedisi Alerji Sorunu

Previous article

Maine Coon kedisi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in hayvanlar