Scottish Fold kedisi dünyanın en ünlü kedilerinden biridir. Muazzam yapısı, özellikleri ile tüm ilgileri üstüne çekmeyi başarır. bu kedi iskoçya da bir 1961 yılında bir çiftlikte keşfetilmiştir. düz kulaklı bir kedi tarafından dünyaya gelmiştir. babasının ırkı bilinmemektedir. bu neden ile genetik olarak kökeni bilinmemektedir. görsel

küçük ve dışa doğru kıvrık kulakları ile çok tatlı bir kedidir. bu özelliği ile diğer kedi cinslerinden ayrılır. bu kulak yapısı genetik bozukluk nedeni ile ortaya çıkmıştır. yuvarlak bir kafa yapısına ve yuvarlak gözlere sahiptir.1980' de bir kedi ırkı olarak kabul görmüştür.
bu cins kediler karakter olarak akıllı, uysal, cana yakın canlılardır. bu özelliğine bayılıyorum. çocukları çok severler. zekidirler. oyuncu kedilerdir ve bakımıda diğer cinslere göre kolaydır. hem uysal hem de sakin olan bu kedicik, bide yumuşak bir ses tonuna sahiptir. bu ses tonu tatlılığına tatlılık katar. bu sakin ve tatlı oluşu sahiplerine huzur verir. bu kediler kucakta olmayı pek sevmezler. onlar sahiplerinin yanında olmayı ve temiz, konforlu ortamları seveler. keyiflerine düşkünlerdir. yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.
bu kedilerin tatlılıkları, karakteri anlat anlat bitmez.
Kulakları, tatlı ses tonu, uysal olması ile sevimliği insanların gönlüne girmesine neden olmuş olan kedicik