hayvanlarkedi

Saz Kedisi

0

Sazlıklarda yaşayan boz renkli saz kedisi yabani bir kedidir. Her bireye özel asimetrik çizgileri bulunan saz kedileri yaban kedilerinden daha büyük, vaşak kedilerinden ise daha küçüktür.

Bu kedilerin görme ve koku alma özellikleri çok gelişmiş olduğundan görülmesi çok zordur. Her tehlikeli anda korunmak için çalıların içinde saklanırlar. İlginçtirler. Çünkü çok iyi yüzücülerdir. Türkiye’de suyu seven ve suda avlanan tek kedidir.

Çalılarda, sazlıklarda, deniz, göl ve nehir sistemlerinde yaşarlar. Yavrularını ağa kovuklarına, sık çalılara saklarlar. Saldırgan hayvanlardan korunmak için ağaçlara tırmana bilirler.

Kemirici, kuşlar, sürüngenler, kurbağalar, böcekler, tavşanlar gibi hayvanları avlayarak beslenirler.

Bu kediler hakkında en önemli özelliği bu kediciklerin neslinin tükenme tehlikesi altındadır. Bu çok üzücü bir durum için devletimiz bu kedileri koruma faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Bir hayvan sever olarak her türden hayvanın neslinin devamı için herkesin çalışması gerektiğini düşünenlerden biriyim. Sokakta yaşayan canlılarımızı da unutmayın.

Saz kedileri aslına bakarsanız bildiğimiz yaban kedileridirler. Bu arkadaşlar saklanma ve avlanmada gerçekte ustalar. En çok yaşadıkları yer ise Adana Akyatan Lagünü çevresidir.

Kuşlar Dünyanın Manyetik Alanını Nasıl Hisseder?

Previous article

Sokak Kedileri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in hayvanlar