genelhayvanlar

Kuşlar Dünyanın Manyetik Alanını Nasıl Hisseder?

0

Kuşlar dünyanın manyetik alanını nasıl hisseder konusu gerçekten insanı şaşırtır. Bir canlı manyetik alanları hissetmesi insanın kulağına inanılmaz gelir. Biz insanlar bu alanları pusula yardımı ile buluruz. Kuşlar mavi ışığa duyarlı Kriptokrom proteinleri sayesinde dünyanın manyetik alanını hissederler. Balinalar, kuşlar gibi göç eden hayvanlar yönleri bu sayede bulurlar.

Kuşlar, dünyanın manyetik alanını hissetmek için birçok mekanizma kullanabilirler. Bunlar arasında, yerçekimi algılayıcı olan iç kulak organları ve deride bulunan yerçekimi ve manyetik algılayıcı proteinler bulunabilir. Ayrıca, kuşların gözündeki retinal pigmenti ve beyin fonksiyonları da manyetik alanları hissetmelerine yardımcı olabilir. Kuşlar, bu manyetik hisslerini doğru yön ve rota takibi için kullanabilirler.

Bu alanların hissedilmesi, hayvandan hayvana değişiklik gösterir. Kuşlar gözlerinde bulunan kuantum mekanizmasıyla açıklanabilen gelişmiş bir sistem sayesinde yaparlar. Gözlerindeki sistem sayesinde kuşlar bu manyetik alanları görüyor desek yeridir. Cry4 adı verilen bir protein sayesinde bu alanları görürler. Bu protein mavi ışığa duyarlılık sağlar. Hem bitki hem hayvan türlerinde mevcuttur. Araştırmalar bu proteinin mavi ışığa duyarlı olarak çalışıp manyetik alanları görerek hareket edebildikleri yani göç ettiklerini gösterdi.

Bu tarz bilimsel çalışmalar hep ilgimi çekmiştir.

Pati’nin Hikayesi

Previous article

Saz Kedisi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in genel