sibirya kedisi rusyanın yerli orman kedisidir. sibirya gibi soğuk bir yerde hayatta kalabilen mükemmel bir kedi cinsidir. bu kadar soğukta yaşayabildiklerine saşırdım.sibirya kedisi harika karakteri ile de ünlüdür.
bu kedi cinsinin ırkına özel tüyleri vardır. bu tüyler sayesinde soğuktan korunurlar. bu kediler yaklaşık 1000 yıldır dünyada yaşıyorlar. sibirya kedileri rusyadan sibiryaya ne zaman geçtiklerini hakkında kesin bir bilgi yok.
boyut olarak ta orta büyük ölçülerde bir kedidir. ortalama ömrü 10-18 yıldır. bir kedi için gayet uzun bir ömürdür. ağırlıkları dişilerde 3,5-6 kg , erkeklerde ise 5,5-8 kg arasında kütlelere sahipler. kafaları vücütlarına göre büyüklerdir. boyları ise yaklaşık 30 santimdir. kulakları büyük, gözleri ise orta büyüklüktedirler.
sibirya kedisinin karakteri ile insanların sevgisini kazanmaktadır. bu kediler insanlara çok düşkündür. insanları çok seveler. sürekli yanınızdan ayrılmayacak, üstünüzde duracak bir kedi dostu arıyorsanız, bu tam size göre bir kedi cinsidir. size çok bağlıdır. sürekli sizi takip eder. çocukları çok sever ve iyi anlaşırlar. her kedide olduğu gibi meraklı ve oyuncudurlar. konuşkandırlar. miyavlıyarak sizinle konuşurlar. miyavlaması insanın kulaklarını tırmalamaz ve rahatsız etmez. çok tatlı bir şekilde miyavlarlar
3 katlı kürkleri sayesinde soguktan korundukları gibi suda da işe yarar. bu sayede suyu da çok severler. ben suyu seven kedilere bayılırım. ben genel olarak karakter özelliklerini yazıyorum. kedilerin her birinin ayrı karakterleri vardır. çok özel canlılardır.
bu kedilerin bakımı diğer kediler ile aynıdır. düzenli olarak tüyleri taranır. diş bakımı yapılır. bu tarz kedilere bayılırım. keşke benimde böyle bir kedim olsa ancak ben zor durumda kalmış, yardıma muhtaç sokak kedileri eve alıp beslemekten yanayım ve öyle de yapıyorum.