maine coon kedisi Dünyanın en büyük evcil kedisidir. bu kedi nazik dev olarak nam salmıştır. Harika karakteri ile mükemmel boyutları ile gönüllere taht kurmuştur. Sevecen, nazik ve meraklı maine coon kedisi, bilimsel olarak adı felis catus' tur. görsel

Son derece görkemli ve mükemmel kürklere sahiptir. büyük ve güç görünür. tüyleri parlak oluşu ile göz alıcıdır. kedi cinsleri arasında fiyatı gayet yüksektir. büyük ev sahiplerinin tercih ettiği bir kedi türüdür.
Sahibi ile güçlü bir bağ kurar. bu kedi karakteri ile nam salmıştır. parlak zekaya sahiptirler. zaman içerisinde tüm komutlarınıza yanıt verecek konuma gelirler. nazik bir kedidir. kaba hareketlerde bulunmaz. sevecendir. çiftleşme dönemlerinde bile çok sakindirler.
bu kediler sürekli konuşurlar. vücut hareketlerine ek olarak miyavlamaları ve mırlamaları ile dikkatleri nasıl üzerlerine çekeceklerini bilirler. bu çok gürültücü olduğu anlamını çıkarmayın. çok zeki olduklarından ilgileri üstlerine çekmeyi iyi bilirler.
böylesine zeki bir kediciğim olmasını çok isterdim. peluş bebekler gibiler zaten. kürkleri çok güzeldir.
Tüylü kedilerden hoşlanmıyorsanız Sfenks kedilerine göz atabilirsiniz. (bkz:sfenks kedisi özellikleri ve bakımı) sizin ruh ikiniz belkide sfenks kedisidir.