merhaba kedi besleyen biri olarak kediler ne yer ne içer bu konuda yazmak istedim. kediler kedi maması dışından severek yediklerini bildiğim yiyeceklerden bahsedeceğim.
1. yumurta kediler ne yer ne içer denildiğinde ilk akla gelen ürün yumurtadır. ben kedime pişmiş olarak vermekteyim. protein kaynağı olarak çok besleyicidir.
2.balık kedime kılcıksız olarak veriyorum. fosfor olarak zengin ve besleyicidir. kedilerinizde mutlu olur.
3. her zaman olmasa da bazen benim yediğim sebze yemeklerinden de veriyorum. pek sevmiyorlar ama sebze yemekleri kedileriniz için özellikle kilolu kediler için iyi bir seçim. kediniz sebzeleri tek başına tüketmez diğer besinlerle beraber yiyecektir.
4. ciğerciğer kedimin en sevdiği yiyeceklerden biridir. önüne koyar koymaz bitiriyor. ancak kedide bazı tenya ya da ishale sebeb verebiliyor. tek başına yediğinde kabız olabilir. çok fazla ciger vermek kedinize tehlikeli olabilir.
5 tavuk bu besin hem kedilerimize yararlı hemde zararlı olabilecek bir besindir. bu yüzden dikkatli olmakta yarar var.kesinlikle çiğ vermemek gerekiyor. sakın kemikli olarak vermeyin. çünkü kemikler kedilerin boğazına takılabilir.(bkz:kedilerin ilginç yeme alışkanlıkları)
bu yazdığım besinler tavsiye değildir. kendi kedime verdiğim besinlerdir. Kedinize vereceğiniz besinleri veterinerinize danışarak vermeniz daha doğru olacaktır.