kedilerin bizi nasıl gördüğünü bilmem de kedim beni oyuncak gibi görüyor o kesin beni ne zaman görse oynamak istiyor üstüme atlıyor...
Bu kediyi nasıl sakinleştiricem bilemiyorum. Kediler oyunculardır. Ancak bu biraz fazla geliyor bana. Bazen psikolojisi mi bozuldu die düşünüyorum.
Uysallaştırmak için neler yapabilirim. Araştırıyorum.
kediler bizi nasıl görür? bu sorunun cevabını kendi dünya görüşmüş ile karşılaştırarak cevap verebiliriz.insanların görüş açısı 180 derecedir. kedilerin ise görüş açısı 200 derecedir. bizden daha geniş açıyla görürler dünyayı. sağdan ve soldan 10 ar derecelik açı fazlalıkları vardır.
bizler kedilerden daha net görürüz. hemde 5-10 kat daha net görürüz. retinamızda kedilerinden daha fazla konik alıcı bulunmaktadır.
yaygın kanı kedilerin siyah beyaz gördüğüdür. bu doğru değildir. kedilerde renk algılıcıları vardır. ancak onların gördüğü bizim renk körü bir insan gibi görürler. mavi ile yeşilin tonlarını ayırt ederler. kırmızı ile pembeyi karıştırırlar.
kediler miyop gibidirler. sadece yakındaki cisimleri net görürler. avlanmalarına yarıyacak kadarı. kedilerin retinasında insanlara göre daha fazla çubuksu retina vardır. bu da gece görüşlerini artırır. retinalarının arkadasında bulunan tapetum sayesinde geceleri daha iyi görürler. tapetum sayesinde gece gözleri parlar. görsel